Bagan-pagoda-sunset
Myanmar-mnisi
Myanmar-na-drodze
Myanmar- Jezioro Inle
Zachód słońca nad jeziorem Inle
Wycieczka rowerowa w Bagan
Yangon - w pagodzie Shwedagon
Yangon - Pagoda Shwedagon

MYANMAR

Bliskie spotkania

11 dni | Kod: MM-01

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 1 210 USD
minimum 4 osoby: 1 160 USD

dopłata do jedynki: 260 USD


Yangon – Yenengyang – Salay – Bagan – Kalaw - Jezioro Inle - Yangon

Myanmar (Birma) to piękny kraj i wciąż stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów, z powodu junty wojskowej, która rządziła przez ponad pół wieku, łamiąc prawa człowieka i skutecznie odstraszając podróżnych. Na szczęście od 2016 roku rządzi Birmą pierwszy demokratycznie wybrany rząd, następuje liberalizacja prawa i cichną konflikty etniczne. Nadszedł dobry czas dla tych, którzy chcieliby pofrunąć ku wodom Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego, u zbiegu których leży tajemniczy Myanmar.

Można potraktować Birmę standardowo: zakotwiczyć w hotelu i zwiedzać liczne zabytki starożytnej kultury buddyjskiej, a jest ich niemało i są wyjątkowe. Można też porzucić sztampowe myślenie i odwiedzić Birmę naprawdę – wskoczyć w sam środek kolorowego tygla ludowych tradycji, buddyjskiej duchowości, codziennego życia i bujnej zwrotnikowej przyrody. I właśnie tak zamierzamy spędzić czas na proponowanej wyprawie – zwiedzając, ale przede wszystkim poznając i próbując zrozumieć kulturę i zwyczaje. Podróżując jako goście i przyjaciele, a nie barbarzyńscy najeźdźcy, którym wydaje się, że wszystko można kupić, a odwiedzana wioska to nie miejsce, gdzie żyją ludzie, tylko skansen pełen statystów. 

Na początek, żeby oswoić się z „birmańskością”, zwiedzimy miasto Yangon, wędrując wśród urokliwych uliczek pełnych sklepików, warsztatów, klasztorów i domów z epoki kolonialnej. Dotrzemy do Złotej Pagody Shwedagon, jednego z najważniejszych sanktuariów buddyjskich w kraju. Potem,  podróżując lądem i wodą, wyruszymy na spotkanie birmańskiej codzienności, poznamy pracę i życie w mieście, w wiosce i nad wielkim jeziorem. Będziemy nocować w małych hotelikach i u gospodarzy, uczestnicząc w projekcie turystycznym wspierającym lokalną społeczność. Czasem spędzimy noc w podróży. Posmakujemy miejscowej kuchni i sami nauczymy się gotować prawdziwe birmańskie curry z produktów zakupionych osobiście na targu. Nie zabraknie ruchu i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ani przepięknych krajobrazów i widoków, które chciałoby się zapamiętać na zawsze. Spotkamy się z michami i buddyjskimi obrządkami, dotkniemy historii i różnorodności etnicznej. Zobaczymy jak bawią się dzieci, jak bawoły ciągną wóz, jak rośnie bambus. Zachwycimy się sięgającymi błękitnego nieba pagodami i świergotem ptaków w zaroślach. Poczujemy jak bije serce Birmy, kraju pogodnych ludzi, wierzących zarówno w głoszone przez buddyzm Cztery Szlachetne Prawdy, jak i w  Duchy Przyrody. To, oczywiście ramowy plan wyprawy, bo co się przydarzy po drodze,  pokaże czas. A dziać się będzie wiele i pięknie.


1             YANGON
Lądowanie w Yangon i transfer z lotniska do hotelu. Po posiłku spacer po Yangonie, jego ulicach i uliczkach pełnych pięknych budynków z epoki kolonialnej. Po spacerze zasłużony drink w  klimatycznej knajpce na historycznej Merchant Street.

Nocleg w hotelu.

2             YANGON. Wyjazd do YENENGYANG
Po śniadaniu wycieczka do Pagody Shwedagon – górującej nad miastem przepięknej buddyjskiej budowli sakralnej. Naszą wędrówkę zaczniemy u stóp wzgórza Singuttara i, pnąc się ku złotej stupie, będziemy mijać warsztaty, sklepiki, klasztory. W trakcie wycieczki poznamy historię Shwedagon, posmakujemy buddyjskiej filozofii i lokalnych wierzeń. W tym pełnym wrażeń dniu czeka nas także tradycyjne birmańskie śniadanie, spotkanie z wróżbitą, ofiary dla mnichów i birmański lunch.

Po południu, około 16.00, wyruszymy taksówkami na dworzec autobusowy, skąd pojedziemy autobusem do Yenangyaung. Na pokładzie autokaru spędzimy całą noc.

3             YENANGYUAUNG
Do Yenangyuang zajedziemy około 4:30 rano. W hotelu odświeżymy się i zjemy wczesne śniadanie, żeby około 8:00 wyruszyć na rybacką wyprawę. Czeka nas spokojny dzień, wśród rozświergotanego ptactwa, szumu wody i zieleni. Zanim dotrzemy nad rzekę będziemy musieli się przespacerować i przejechać motocyklami. Wreszcie zapakujemy się do łodzi rybackich i wypłyniemy, żeby zarzucić sieci. Każdy będzie mógł spróbować osobiście złowić rybę, a cała zdobycz powędruje później do hotelowej kuchni.

Popołudnie wolne. Można wybrać się na wycieczkę po okolicy. A jak ktoś się zgubi na polnych dróżkach, może liczyć na pomoc przyjaznych mieszkańców.

Noc w guesthousie.

4             YENANGYAUNG - SALAY
Zaraz po śniadaniu motocyklowe safari brzegiem Irawadi do historycznej wsi Salay. Polna droga wiedzie przez wiejski krajobraz Myanmaru. Kolorowy tłum ludzi, zgiełk codziennego życia, zielone pola. Czas na zdjęcia. Czas na zakupy w lokalnych sklepikach. Miniemy wioskę  Phayar Gone. Piknik we wsi Pakannge. Wreszcie wieś Magyikan, niedaleko Salay, gdzie, uczestnicząc w aktywnościach organizowanych przez mieszkańców, którzy odsłonią przed nami sekrety swojego codziennego życia i kultury, i korzystając z ich gościnności, staniemy się częścią projektu wspierającego rozwój świadomej turystyki i dołożymy swoją cegiełkę do rozwoju birmańskich społeczności lokalnych.

Nocleg u miejscowych gospodarzy.

5             SALAY - BAGAN
Pobudka, śniadanie i wyprawa do klasztoru w Salay. Oprócz starego klasztoru zobaczymy ruiny świątyni i budynki z czasów kolonialnych. Po krótkim odpoczynku pójdziemy na przystań, skąd popłyniemy łodzią do Bagan. Rejs zajmie nam jakieś 5 godzin, więc zabieramy z sobą suchy prowiant, który zastąpi nam lunch. Przybijamy do brzegu i zakotwiczamy w hotelu na nocleg.

6             BAGAN
Były łodzie i motocykle, dziś czas na rowery. Zwiedzimy starożytne miasto Bagan w jego niezwykłymi świątyniami i Strefą Archeologiczną. Przyjrzymy się  współczesnemu życiu i posmakujemy historii. Popołudnie do własnego rozdysponowania.

7             BAGAN - KALAW
Po śniadaniu wyjazd na dworzec autobusowy i podróż do Kalaw. Zameldowanie w hotelu. Czas wolny.

8             KALAW - JEZIORO INLE
Najpierw 3-godzinny trekking przez Dolinę Danu, gdzie tradycyjny żywot wśród pól i lasów wiodą egzotyczne górskie grupy plemienne. W Myin Dike łapiemy pociąg i gnamy przez malowniczy krajobraz kolonialnego Kalaw przez góry i doliny aż do jeziora Inle. Stacja docelowa: Shwe Nyaung. Nocleg w hotelu.

9             NAD JEZIOREM INLE
Całodzienny wypoczynek nad jeziorem Inle, zwiedzanie okolicy na własną rękę. Czas wolny.

10           NAD JEZIOREM INLE
Drugi dzień nad jeziorem. Po śniadaniu wyprawa na targ w Nyaung Shwe po produkty, które przydadzą nam się podczas warsztatów kulinarnych. Nauczymy się przyrządzać ciastka ryżowe, rybne curry i inne lokalne przysmaki. Pyszny lunch i dalszy wypoczynek nad jeziorem.

11           JEZIORO INLE - YANGON
Po śniadaniu wracamy samolotem do Yangonu, gdzie kończy się nasza przygoda.

 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 2 osoby: 1 210 USD
minimum 4 osoby: 1 160 USD

dopłata do jedynki: 260 USD


rozpoczęcie imprezy - YANGON
zakończenie imprezy - YANGON


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych w hotelach i hostelach klasy turystycznej, jedna noc w autobusie
- posiłki: 10 śniadań, 5 lunchów, 1 kolacja
- przejazdy publicznymi i prywatnymi środkami transportu (autobus, taksówki, motory, łodzie, samolot)
- atrakcje i zwiedzanie zgodnie z programem, w tym: wyprawa na ryby, wycieczka motocyklowa, wycieczka rowerowa, lekcja gotowania
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- obsługa miejscowych przewodników anglojęzycznych
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- wiza do Myanmaru
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »
 

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.