Krajobraz Doliny Nubry w zimie
W pobliżu klasztoru Hemis
Zimowe Leh
Mecz hokeja w Leh
Zimowy krajobraz Doliny Nubry

INDIE

Zimowy Ladakh

8 dni | Kod: IN-21

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 1 960 PLN


Leh – Dolina Nubry – Diskit – Panamik – Leh – Pangong Lake – Dolina Dhahanu – Leh
 

Ladakh, kraina pomiędzy Karakorum i Himalajami, została stworzona przez boga obdarzonego szczególną wyobraźnią i nietuzinkowym poczuciem piękna. Najwyższe góry, niebotyczne przełęcze, czyste jak przestrzeń jeziora, księżycowe diuny i rozległe płaskowyże stanowią baśniową scenografię dla miast, wiosek i klasztorów: otoczonych przez, przytulonych do, przycupniętych pod. Górami, oczywiście. Ziemia tu jałowa, ale rodzi jęczmień na tsampę dla ludzi, a zielone i soczyste latem pastwiska żywią stada kudłatych jaków i dwugarbnych wielbłądów. Rzadkie powietrze maluje niebo na fiołkowo, cienie rzucane przez skały ciemnieją głębokim granatem, skrzą się białe czapy śniegu na szczytach i lśnią różowo głaskane porannym słońcem lodowce. Pięknie tu, a to piękno umyka wszelkim opisom, próbuje nawet wymknąć się fotografii. Turystów wciąż tu jeszcze nie tak wielu, a ci, którzy przyjeżdżają, robią to wiosną lub latem, gdy temperatura nie odbiega zbytnio od tej na dole mapy Indii. A co by było, gdyby tak uwolnić się od schematu, kupić anorak, śpiwór puchowy, krem na odmrożenia i wyruszyć na wyprawę zimą? 

Zimowa baśń o Ladakhu to niebywałe, “księżycowe” krajobrazy: jeziora zaklęte w kryształ, rzeki zatrzymane w biegu, pustynia przysypana śniegiem. Zimno, zimno, bardzo zimno. Ale co z tego, gdy klasztory dostojnie wzywają do medytacji, wioski i miasteczka żyją zimowym, spokojnym życiem, a trzeszczące od mrozu powietrze wyśpiewuje mantry pamiętające ostatnie himalajskie smoki?

Pojedziemy wysoką przełęczą ku białej pustyni. Odwiedzimy zagnieżdżone na skałach klasztory i gompy. Zobaczymy mrożone jezioro i wykąpiemy się w gorących, siarkowych źródłach. Będziemy spotykać ludzi i ich przebogatą, barwną kulturę. Chorągiewki modlitewne, stupy, grube zimowe kaftany i futrzane czapy. Przyjaźni Tybetańczycy, ale nie tylko. W Ladakhu spotkamy ostatnich przedstawicieli przedwiecznego, legendarnego ludu Ariów, o kaukaskich cechach antropologicznych. Zarówno oni, jak i tybetańscy mieszkańcy krainy reprezentują unikalne, ginące kultury, jakie coraz trudniej znaleźć na naszej coraz mniejszej i coraz bardziej zabetonowanej planecie. Buddyzm i pierwotny bon. Mądrość indyjskich mistrzów wymieszana z doświadczeniem pradawnych szamanów. A wszystko to podane na tacy pełnej barw. Wystrój klasztorów i stroje mieszkańców doskonale uzupełniają surowy z natury, i jeszcze surowszy zimą, krajobraz.

Świat wydaje się taki świeży, młody i zdrowy, że dwudziestostopniowy mróz przestaje mieć znaczenie. W hotelach w Leh jest ciepło, można rozgrzać się herbatą z masłem i gorącym czangiem, a że czasem zmarzną trochę nosy i oczy? To doprawdy niewygórowana cena za pobyt w krainie baśni i możliwość podziwiania niebywałych cudów Ladakhu.

 

1          GOOD MORNING LADAKH
Lądujemy w leżącym na wysokości ponad 3500 metrów Leh, stolicy Ladakhu i jedziemy do hotelu. Komfortowy wypoczynek i aklimatyzacja w ogrzewanych pokojach pozwolą nam przygotować się do wyzwania Krainy Śniegów.

Wieczorem pospacerujemy mroźnymi uliczkami miasta podziwiając lśniące na ośnieżonych szczytach refleksy promieni słonecznych.

2          KLASZTORY SKUTE MROZEM
Dziś odwiedzimy kilka niezwykle ciekawych, odludnych i nieco posępnych miejsc: klasztory Thiksey, Spituk, Shey Gompa i klasztor w Hemis. Typowa architektura tybetańska doskonale wpasowuje się w surowy krajobraz wysokogórskiej zimy, a przejrzyste, rzadkie powietrze wyczynia prawdziwe cuda ze światłem i kolorami – można będzie wyżyć się artystycznie robiąc dziesiątki niepowtarzalnych zdjęć.

3          NUBRA VALLEY – MROŻONA PUSTYNIA
Wyspani i rozgrzani, wyruszymy z samego rana na wycieczkę do Doliny Nubra. Pojedziemy przełęczą Khardung La, jedną z najwyższych przejezdnych przełęczy świata (5359 m n.p.m.) do Hunder, krainy piaszczystych diun. Zanocujemy w wiosce Diskit słynącej z XIV-wiecznego klasztoru i ogromnego posągu Buddy Maitrei. Wieczorem urządzimy małą eskapadę na wydmy, o tej porze roku częściowo pokryte lodem i śniegiem. Jeśli odpowiednio się ubierzemy, zapewne uda nam się nie odmrozić uszu.

4          PANAMIK – PACHNĄCE SIARKĄ GORĄCE ŹRÓDŁA
Puchowe śpiwory zapewniły nam ochronę przed ukąszeniami zimnej himalajskiej nocy, ale przed nami znowu zasypana śniegiem, zesztywniała z zimna pustynia i przeprawa przez rzekę Shyok, której na szczęście nie musimy pokonywać wpław. Jedziemy do Panamik, zagubionej w chmurach i śniegach wioski, na samym krańcu indyjskiej północy. Dalej już pojechać się nie da. Wioska rozłożyła się tuż obok lśniącego jęzora lodowca Siachen, a na pociechę dostała w darze od natury gorące siarkowe źródła, które są celem naszej dzisiejszej wycieczki. Po kąpieli i odpoczynku w przepięknej w swej surowości okolicy wrócimy do Leh.

5          DŁUGIE, ZAKLĘTE I ZAMARZNIĘTE – JEZIORO PANGONG
Dziś przejedziemy się nad jezioro Pangong, które zimą doszczętnie zamarza, pomimo tego, że jest akwenem solankowym. Szerokie na pięć kilometrów, a długie na ponad sto trzydzieści, przypomina białego węża z głową w Indiach a ogonem w Tybecie (albo odwrotnie). Widok prześliczny, biel ostra jak kryształki lodu, góry przepełnione ciszą i spokojem. Poczujemy się trochę jak na innej planecie, albo jak na Ziemi sprzed pojawienia się ludzi.

6          WIOSKI DHA HANU – OSTATNI ARIOWIE NA ZIEMI
Dziś pojedziemy do doliny Dhahanu, mijając po drodze wybitnie malownicze wioski: Kaltsey, Domkhar, Skurbuchan i Achinathang, i pokonując dystans ponad 160 kilometrów. Naszym celem będą jedyne dwie osady otwarte dla turystów Dha i Hanu, zamieszkiwane przez ludność NIE -  tybeto-birmańską.

Drokpa i Brokpa to starożytne społeczności, uważane za bezpośrednich potomków Ariów, które dzięki izolacji zachowały czystość etniczną. Wrażenia niezapomniane, także te estetyczne: ostatni Ariowie na ziemi mają przecudne stroje i przekolorowe ozdoby. Takich kostiumów nie wymyślili jeszcze twórcy żadnego filmu fantasy. I ten krajobraz wokół! Kosmos, po prostu. Po nasyceniu się niezwykłym tym światem wrócimy do Leh, do ciepłego hotelu.

7          LEH – HOKEJ W LODOWEJ STOLICY
Na luzie zwiedzamy sobie dzisiaj Leh i wdychamy świeże górskie powietrze aż do lunchu, który zjemy na brzegu rzeki Indus, częściowo zamarzniętej, ale właśnie dlatego wyglądającej wyjątkowo pięknie i dostojnie. Potem czekają nas emocje sportowe – mecz hokeja na lodzie!

8          KONIEC ZIMOWEJ PRZYGODY
Dziś pożegnamy się z Leh i całą baśniową himalajską krainą. Transfer na lotnisko i zakończenie imprezy.
 

W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 1 960 PLN


rozpoczęcie imprezy - LEH
zakończenie imprezy - LEH


ZAWARTE W CENIE
- noclegi w pokojach dwuosobowych Z OGRZEWANIEM w hotelach o standardzie 3* w Leh i w guesthousach w innych miejscach
- posiłki: śniadania, lunche i kolacje
- przejazdy wynajętym pojazdem z ogrzewaniem
- zwiedzanie zgodnie z programem
- niezbędne zezwolenia
- opieka miejscowego przewodnika anglojęzycznego
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- napiwki dla miejscowej obsługi
- wiza do Indii
- wydatki natury osobistej
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »
 

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i nakręć się na wyjazd

  » DISKIT Gdzie demon trwa w uśpieniu

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.