posąg Buddy
Klasztor Pemayangtse
Przydrożna stupa
Upper Dzongu
Wnętrze klasztoru
Buddyjscy mnisi

INDIE

Pielgrzymka do klasztorów Sikkimu

11 dni | Kod: IN-24

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 2 400 PLN


Bagdogra - Gangtok  - Mangan – Dzongu – Ravangla – Pelling - Khechepeori – Kaluk - Bagdogra
 

Sikkimowi na pewno bliżej do Tybetu i Nepalu niż do Indii. Zamieszkująca ten mały indyjski stan ludność to w większości skośnoocy buddyści, którzy do niedawna posiadali własne niezależne królestwo. Drapieżne zakusy Chin sprawiły jednak, że Sikkimczycy w demokratycznym plebiscycie zadecydowali, że rezygnują z monarchii i pragną przyłączyć się do Indii. I tak oto Indie zyskały kolejną perłę w swoim naszyjniku miejsc magicznych i wyjątkowych.

W Sikkimie jest ponad 200 klasztorów, zwanych z tybetańska gompami, należących do dwóch szkół buddyzmu tybetańskiego: Nyingma i Kagyu. Dwieście potencjalnych „miejsc mocy”, gdzie terkoczą młynki modlitewne, kopcą lampki maślane, a setki odzianych na czerwono i żółto mnichów nieustannie wysyłają w eter wibracje milionów mantr. Każdy klasztor ma swoją legendę, swoje bóstwa opiekuńcze, własnych lamów władających rozmaitymi magicznymi mocami i własną atmosferę pełną spokoju, ciszy i zapomnienia o pędzącym na oślep współczesnym świecie.

Przez dziewięć dni będziemy przemierzać górską krainę z zachodu na wschód i z północy na południe, odwiedzając niektóre spośród najważniejszych, najciekawszych, czy „najbardziej świętych” klasztorów. Codziennie będziemy poznawać religię, kulturę, sztukę i duchowość Sikkimu, a co za tym idzie – Tybetu.

Tajemnicze mroczne wnętrza, dostojne czorteny, oplatające wzgórza flagi modlitewne, wioski i miasteczka przycupnięte wśród skał, niesłychana przyroda z widokami na wyniosłe himalajskie szczyty, górskimi lasami, strumieniami, wodospadami i wiszącymi kładkami, będą nam towarzyszyć od rana do wieczora, kiedy to zakotwiczymy w jakimś hoteliku, albo w wiosce, na kwaterze u przyjaznych górali. Każdy dzień to kolejna przygoda o wymiarze i turystycznym i duchowym. Nie wszystko da się zaplanować i wszędzie mogą spotkać nas niespodzianki, ale na pewno co dnia będziemy zachłystywać się z zachwytu nad krajobrazem, rykiem trąb, wibracją mantr, zapachem górskiego powietrza i widokiem Kangchenjongi – pod względem wysokości drugiego szczytu w Himalajach a trzeciego na Ziemi.

Wyprawa do Sikkimu to podróż do krainy Oz, do Nibylandii, do miejsca, które właściwie nie wiadomo, dlaczego jeszcze istnieje w świecie wszechobecnych komórek, konsumpcjonizmu i wyścigu głodnych szczurów. A skoro już istnieje, to koniecznie trzeba tam być.


1          BAGDOGRA - GANGTOK
Po wylądowaniu na lotnisku w Bagdogra wyruszymy do Gangtoku, stolicy Sikkimu, gdzie zakwaterujemy się w hotelu i spędzimy przyjemny wieczór snując plany na kolejny dzień.

2          GANGTOK
O dziewiątej rano wyruszymy do stojącego na wzgórzu klasztoru Enchey, wokół którego narosło wiele niezwykłych legend. To właśnie tu Guru Padmasambhawa miał ujarzmić dzikie bóstwa Khangchendzongę, Yabdean i Mahakalę. Dwa pierwsze do dziś zamieszkują w klasztorze jako bóstwa opiekuńcze, a starzy mnisi ponoć nie tylko posiadają szczególne moce uzdrowicielskie, ale i potrafią … latać!

Po wizycie w Enchey pojedziemy do Namgyal Institute of Tibetology, gdzie zwiedzimy muzeum tybetańskiej sztuki sakralnej i zapoznamy się bliżej z kulturą buddyjskiego Tybetu i Sikkimu.

Dziś zdążymy jeszcze odwiedzić jeden z najważniejszych klasztorów Sikkimu – Rumtek, założony w XVI wieku przez IV Chogyala (króla) Sikkimu dla IX Karmapy, zwierzchnika tybetańskiej szkoły Karma Kagyu i odbudowanego w XX wieku przez XVI Gyalwa Karmapę.

3          GANGTOK - MANGAN
Po śniadaniu wymeldujemy się z hotelu i pojedziemy do klasztoru Phensang, należącego do szkoły Nyingmapa. Klasztor pochodzi z XVIII wieku, ale został całkowicie zrekonstruowany po pożarze w latach 40-tych ubiegłego wieku. U podnóża góry, na której stoi wysiądziemy z samochodu i wdrapiemy się do gompy niezbyt stromym zboczem (około kilometra). 

Potem wsiądziemy ponownie do naszych pojazdów i pojedziemy do miasteczka Phodong, gdzie zwiedzimy klasztor o tej samej nazwie.

Po wizycie w klasztorze wyruszymy do prześlicznie położonego, sąsiadującego z Wyżyna Tybetańską miasta Mangan, stolicy administracyjnej Sikkimu Północnego. Tu czekać na nas będzie przytulny hotel, kolacja i nocleg.

4          MANGAN – DZONGU
Dziś po śniadaniu pojedziemy na „koniec świata” – do najbardziej odległej części Sikkimu Upper Dzongu Forest Block, gdzie odwiedzimy wioskę Dzongu, zamieszkiwaną przez sikkimski lud Lepcha (czyt.: lepcza).

Z wioski wyruszymy na mini trekking do klasztoru Tholung, zbudowanego w XVIII wieku dla szkoły Nyingmapa i uważanego za jeden z najświętszych klasztorów Sikkimu. A nocować będziemy nie w hotelu, ale u gospodarzy w wiosce Lepchów. Zjemy też tradycyjną, przygotowaną przez gospodynię kolację.

5          DZONGU
Wcześnie rano wyjedziemy do Pasingthang, skąd wyruszymy na wędrówkę przez górski las, skaliste ścieżki i bambusowe gaje do klasztoru Lingtem. Po drodze będziemy mijać wioski, strumienie i zaczarowane krajobrazy.

6          DZONGU – RAVANGLA
Dziś jedziemy do Ravangla. W planie mamy zwiedzanie Budda Park z mierzącym niemal 40 metrów posągiem Buddy. Park powstał całkiem niedawno, dla uczenia 2550 rocznicy urodzin Buddy Śakjamuniego, a sam posąg został poświęcony przez XIV Dalajlamę w 2013 roku. Na terenie popularnego wśród turystów i pielgrzymów kompleksu znajduje się otoczone lasem urokliwe jezioro Cho Djo.

Po opuszczeniu Budda Park pojedziemy do XVIII-wiecznego klasztoru Rabang Doling, należącego do szkoły Nyingmapa, a zanocujemy w rodzinnym pensjonacie.

7          RAVANGLA
I znowu trzeba wcześnie wstać, bo dziś czeka nas, między innymi, wycieczka do najstarszego klasztoru południowego Sikkimu Namtse Ngadad. W Namche, dokąd pojedziemy, odwiedzimy także Char Dham – hinduistyczne centrum pielgrzymkowo-turystyczne z potężnym posągiem Śiwy, a w pobliskim Samdruptse zobaczymy ogromny posąg Padmasambhawy (Guru Rimpocze).

8          RAVANGLA - KHECHEPEORI
Zjemy śniadanie, wymeldujemy się i wyruszymy na zachód do starego i pełnego klasztorów miasta Pelling. Po drodze odwiedzimy klasztor Kewzing i ruiny dawnej stolicy Sikkimu Rabdentse, zniszczonej w XVII wieku przez najazd wojowniczych Gurkhów. Kolejnym klasztorem na naszym szlaku będzie Pemayangtse – główny klasztor szkoły Nyingmapa w Sikkimie. Zanocujemy neodaleko Pelling w Khechepeori.

9          KHECHEPEORI - KALUK
Dziś czeka nas trekking do klasztoru Dubdi, uważanego za najstarszy w Sikkimie, a potem wybierzemy się na wycieczkę nad jezioro Khechepeori, które zarówno przez buddystów, jak i przez hinduistów uważane jest za święte i podobno ma moc spełniania życzeń. Ponadto czeka nas relaksujący spacer w pięknych „okolicznościach przyrody” i nocleg na kwaterze w Kaluk, wśród natury i w spokojnej atmosferze wypełnionego pozytywną magią miejsca.

10        KALUK
Czeka nas wizyta w jeszcze dwóch klasztorach. Najpierw pojedziemy do Tashiding, słynącego z dorocznego rytuału bumchu. Tashiding uważany jest za szczególne miejsce mocy, a przechowywana w specjalnej wazie woda służy nie tylko do przepowiadania przyszłości, ale chroni przed zakusami piekieł. Potem odwiedzimy XVIII-wieczny, stojący na wzgórzu klasztor Sinon.

11        KALUK - BAGDOGRA
Koniec wycieczki, koniec pielgrzymki, pozostawiamy za sobą niezapomniane górskie krajobrazy i tchnące tajemnicą klasztory, rozstajemy się z Sikkimem i wyruszamy na dalszą wędrówkę po Indiach, albo wracamy do domu, do Europy. Wszystko jedno, gdzie się udamy, pod powiekami długo jeszcze będziemy mieć furkoczące na wietrze chorągiewki i czerwone szaty mnichów, w nozdrzach zapach kadzideł a w sercach baśniową krainę lewitujących lamów i magicznych jezior. Kończymy naszą przygodę na lotnisku w Bagdogrze.


W zależności od zarezerwowania konkretnych przelotów,
program pierwszego i ostatniego dnia pobytu może ulec modyfikacjom.

 

 

orientacyjna cena od osoby bez przelotu

minimum 4 osoby: 2 400 PLN


rozpoczęcie imprezy - BAGDOGRA
zakończenie imprezy - BAGDOGRA


ZAWARTE W CENIE

- noclegi w pokojach dwuosobowych w pensjonatach i homestays
- śniadania i kolacje
- przejazdy i transfery wynajętym pojazdem
- zwiedzanie zgodnie z programem
- obsługa miejscowych anglojęzycznych przewodników podczas zwiedzania
- podstawowe ubezpieczenie turystyczne
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

NIEZAWARTE W CENIE
- transport do  / z Bagdogry (orientacyjny koszt przelotu na trasie DEL – IXB – DEL około 130 USD)
- pozostałe posiłki i napoje do posiłków
- opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
- zwyczajowe napiwki dla miejscowej obsługi
- wydatki natury osobistej
- wiza do Indii
- inne świadczenia niewymienione powyżej

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

   warunki ubezpieczenia »

   formalności wizowe »

   o przelotach »

   o napiwkach »

   warunki płatności »
 

SEZONY POGODOWE

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i nakręć się na wyjazd

  » GANGTOK Festiwal kwiatów
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.