Myanmar - YANGON

YANGON to dawna stolica kraju. Niewątpliwie największą atrakcją i zarazem dumą narodową mieszkańców Myanmaru jest znajdująca się tutaj ogromna złota stupa ShwedagonPaya, jedna z najbardziej zachwycających budowli Azji. Niemniej jednak warto poświęcić czas na odwiedzenie i innych miejsc.

Pagoda Sule Paya powstała ponoć w czasach Buddy i liczy sobie ponad 2500 lat.

Dziś leży  w samym sercu pięciomilionowej metropolii i przechowywana jest tu najświętsza relikwia Myanmaru – włosy Buddy. Wokół świętego miejsca toczy się dynamiczne współczesne życie – kwitnie uliczny handel, wróżbici uchylają rąbka tajemnic przyszłości, a przechodnie i turyści śpieszą w swoich sprawach. Piękną tradycją jest kupowanie sprzedawanych tutaj wróbli, a następnie wypuszczanie ich na wolność. Z jednej strony jest to symbol wyzwalania żywych istot z cierpienia, z drugiej zaś – dobry uczynek, który przyczyni się do skrócenia drogi do Oświecenia będącego celem wyznawców buddyzmu.

Znajdziemy tu też nowoczesną pagodę Kaba Aye (Pagoda Światowego Pokoju), grotę Maha Pasana, replikę indyjskiej Satta Panni, groty, w której odbył się pierwszy synod buddyjski.

W Yangonie zachowało się też wiele przykładów brytyjskiej architektury kolonialnej, którą można kontemplować spacerując wąskimi uliczkami tutejszej starówki.

Nad sztucznym jeziorem Kan-Daw-Gyi wznosi się osobliwa budowla przypominająca swym wyglądem Wieżę Babel, a na samym jeziorze można popłynąć na wyspę, na której zakochane pary poszukują ustronnych miejsc na romantyczne schadzki.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.