Myanmar - Yangon > SHWEDAGON PAGODA

Do Yangon przybywa się przede wszystkim po to, by zobaczyć pagodę Shwedagon uważaną za największą pagodę buddyjską na świecie i najświętsze miejsce w Myanmarze. Wielki kompleks świątynny został zbudowany między VI a X wiekiem na szczycie niedużego wzniesienia. Stupę główną wielokrotnie powiększano, z czasem otoczyła ją plejada kapliczek i mniejszych świątyń, a wzgórze zostało całkowicie zabudowane. Największa z kilkudziesięciu stup ma prawie 100 metrów wysokości, lśni od złota, którego użyto tutaj około 50 ton.

Jak gdyby tego było mało, szczyt iglicy zdobi 5000 diamentów i ponad 2000 innych kamieni szlachetnych. Najpiękniej wygląda gdy rozbłyśnie w promieniach słońca.

Do głównej części sanktuarium wstępuje się po okazałych schodach, a po drodze warto podziwiać misternie rzeźbione w drewnie mistyczne symbole. Shwedagon, podobnie jak każdą buddyjską stupę, obchodzimy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co ma dobrowróżbne znaczenie; obchodzenie stupy w przeciwnym kierunku może mieć opłakane skutki.

Pagoda Shwedagon jest szczególnie ważna, ponieważ według legendy znajduje się tu 8 włosów Buddy. Świątynia na co dzień przyciąga wielu pielgrzymów i turystów, więc zwykle dużo się tu dzieje. Szczególnie chętni do poćwiczenia swojego angielskiego są mnisi, którzy z radością oprowadzą zagranicznych turystów po okolicy. Atmosfera, szczególnie wieczorem, jest absolutnie niezapomniana.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.