Myanmar > BAGAN

BAGAN [PAGAN] jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Od IX do XIII wieku istniało na tym terenie Królestwo Pagan, pierwszy organizm państwowy próbujący zjednoczyć ziemie i ludność regionu.

Na rozległej trawiastej równinie, z rosnącymi tu i ówdzie pojedynczymi drzewami i krzakami bugenwilli, znajduje się ogromna ilość budowli sakralnych. Ich liczba szacowana jest pomiędzy 2000 a 3000, choć podobno w minionych wiekach było tu nawet 10 000 stup i kapliczek.

Leżące na lewym brzegu rzeki Irawadi miasto Bagan zostało założone w 847 roku i w czasie panowania króla Anawrathy (1044-77) przeżywało okres swojej największej świetności. Król wzniósł pierwszą świątynię – Shwezigon Paya. Uczynił to, gdyż jak głosi legenda, przyśniło mu się, że jeśli tego nie uczyni – odrodzi się jako krewetka. Za jego przykładem poszła arystokracja i bogaci kupcy, budując kolejne obiekty sakralne, jako wota modlitewne w intencji nie odrodzenia się w gorszym ciele, na przykład jako szczur, czy krewetka. Ubożsi mieszkańcy budowali mniejsze kapliczki, a ich intencją było odrodzenie w bogatej, kupieckiej rodzinie. Nie ważne, jakie były intencje i powody, dla których wznoszono kolejne budowle – dzięki tej pobożnej działalności dawnych mieszkańców równiny Bagan powstało najbardziej zadziwiające nagromadzenie wspaniałych zabytków z różnych okresów historycznych. Po całym terenie można się swobodnie poruszać, do wielu stup można wejść do środka, by znaleźć ukryte w nich posągi Buddy. Szczególnie efektownie stupy wyglądają o wschodzie i o zachodzie słońca.

Nie sposób zwiedzić wszystkich obiektów na równinie. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście te najlepiej zachowane: XII-wieczna Sulamani Phato, największa ze świątyń Bagan Dhamma-yan-gyi Patho, zbudowana na planie asymetrycznego krzyża świątynia Ananda z jej niezliczonymi posągami Buddy, złota świątynia Shwezigon, czy pięcioboczna Dhamma-za-ka zedi. Labiryntem wąskich korytarzy można wejść na taras z widokiem na tę niezwykłą krainę świątyń.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.