Indie - KHAJURAHO

KHAJURAHO (***) Kiedyś znajdowało się tu 85 świątyń wybudowanych pomiędzy IX a XII wiekiem. Do naszych czasów przetrwało około dwudziestu, ale i tak jest co oglądać! Świątynie w Khajuraho zasłynęły w świecie Zachodu i stały się miejscem licznych pielgrzymek turystów nie tylko dzięki swej niezwykłej urodzie, ale przede wszystkim z powodu wspaniałych zdobień rzeźbiarskich przedstawiających niezwykle śmiałe sceny erotyczne dalece wykraczające poza tradycje Kamasutry.

Oczywiście, rzeźby pokrywające ściany świątyń nie mają nic wspólnego z pornografią czy wyuzdaniem. Są to dzieła o charakterze religijnym, związane z jedną z najbardziej tajemniczych odmian hinduizmu – tantryzmem i z kultem Sześćdziesięciu Czterech Wielkich Jogiń. Władcy z dynastii Chandelów, dzięki którym ten niesamowity kompleks świątynny powstał, byli bowiem wyznawcami i zwolennikami tantrycznej odmiany hinduizmu.
Tantra, czy to w wersji hinduistycznej czy buddyjskiej, zawsze wzbudzała ogromne zainteresowanie ludzi Zachodu i pobudzała ich wyobraźnię. Tajemnicze rytuały seksualne są jednak dobrze chronione i dostęp do wiedzy o nich mają jedynie osoby o wysokim stopniu wtajemniczenia. Nam pozostaje podziwianie pełnych wdzięku, czasem nieco szokujących postaci, które na murach świątyń uprawiają nad wyraz akrobatyczne formy seksu.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.