Bhutan - Thimpu > TASHICHHO DZONG

Dzong w Thimpu

Tashichho Dzong, od 1952 roku pełniąca funkcje siedziby rządu, a obecnie mieszcząca salę tronową, sekretariat, biura króla oraz ministerstwa finansów i spraw wewnętrznych, swoją długą historią sięga XIII wieku, kiedy to Lama Gyalwa Lhanangpa wzniósł pierwszą konstrukcję o charakterze ufortyfikowanego klasztoru.

 Dzong (twierdzę, zamek) rozbudowano w 1641 roku dodając nowy budynek nazwany Zamkiem Niższym. Stary budynek Zamku Wyższego spłonął doszczętnie w 1771 roku i wszystkie jego funkcje przejął Zamek Niższy, który możemy obecnie podziwiać jako Tashichho Dzong. Na przestrzeni wieków zamek był, oczywiście, kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany, ucierpiał także podczas trzęsienia ziemi w 1897, po którym całkowicie odbudowano go dopiero w 1902. Ostateczny kształt przyjął po roku 1952, za sprawą króla Jigme Dorji Wangchuck’a, a wszelkie prace renowacyjne, jak i te mające na celu rozbudowę, wykonano tradycyjną metodą – bez użycia gwoździ i bez spisanych i rozrysowanych planów architektonicznych.

Tashichho Dzong pełni również funkcje religijne. Na terenie obiektu znajdują się liczne świątynie, kaplice i stupy, rezydują mnisi, a na dziedzińcu odbywają się ważne ceremonie buddyjskie. Zamek otaczają świetnie utrzymane trawniki i piękne ogrody.

 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.