IN POGODA w wybranych miejscach

IN Wiza

Podstawowym dokumentem jaki trzeba mieć przy sobie jest paszport z ważną wizą.

Jeśli nie chcesz samodzielnie zmagać się z procedurami wymaganymi do wyrobienia wizy indyjskiej, skorzystaj z obsługi firmy pośredniczącej. Będzie można wypełnić dokumenty po polsku i zapłacić w złotówkach.

Współpracujemy w tym zakresie z firmą AINA Travel Sp. z o.o., która na koszty pośrednictwa udziela naszym klientom specjalnego rabatu w wyskości 15%
Przez AINA załatwisz zarówno e-wizę - ważną do 2 miesięcy (cała procedura drogą elektroniczną), jak i tradycyjną wizę z ambasady wklejaną do paszportu.

KOD do wpisania w koszyku zakupowym uprawniający do zniżki to STREFAWYPRAW15

Wniosek do wypełnienia przez Internet w AINA


Jeśli wolisz występować o wizę samodzielnie, to masz dwie drogi:

1. W Ambasadzie Indii w Warszawie. Wypełniony wniosek wizowy podpisany osobiście przez aplikującego, zdjęcie, potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego, paszport i dowód wpłaty przekazu pieniężnego należy złożyć w ambasadzie. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.blsindiavisa-poland.com/

2. Przez Internet. Wniosek o e-wizę można złożyć samodzielnie korzystając z anglojęzycznej indyjskiej strony rządowej https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html


Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.

W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.

UWAGA, na teren lotnisk w Indiach można wejść legitymując się paszportem i ważnym biletem lub wydrukiem rezerwacji, na którym podany jest numer biletu, dlatego prosimy NIE WYRZUCAĆ wydruku rezerwacji na przelot do Polski.

IN Ceny biletów wstępu w Indiach

Bilety wstępu do turystycznych atrakcji w Indiach są (oczywiście) coraz droższe.
Na początku 2019 roku bilet do ważnych i popularnych atrakcji kosztuje 600 rupii, do Taj Mahalu 1100 + 200 za wejście do środka do grobowca.
Jesli płaci się kartą, to można zaoszczędzić po 50 rupii w każdym miejscu.

Dzieci do lat 15 mają wstępy za darmo, więc nie zapomnijcie mieć przy sobie dowodu toższamości nastolatków.

Jeszcze niedawno bilety wstepu były drukowane na kartonikach wielkości pocztówki, mogły być dodatkową pamiątką z podróży.
Obecnie wszędzie króluja komputerowe wydruki. Wchodzi nowoczesność i jednocześnie oszczędność. Zagranicznych turystów zawsze irytuje fakt, że bilety wstępu dla turystów miejscowych są znacznie tańsze.

Przy okazji podwyżki biletów do obiektów zarządzanych przez ASI (Archeological Survey of India), prywatni właściciele też popodnosili ceny w swoich zabytkach. Najwięksi jakich znam to maharadżowie Jaipuru i Udaipuru.

CENNIK BILETÓW WSTĘPU

 

IN Szczepienia

W Indiach NIE OBOWIĄZUJĄ żadne szczepienia ochronne, jednak każdy odpowiedzialny turysta nie powinien wyjeżdżać na wycieczkę nie będąc zaszczepionym przynajmniej przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi z błonicą.
Szczegółowych informacji udzielają specjalistyczne poradnie szczepień. Dużo pożytecznych informacji można uzyskać na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl.
Lekarze pierwszego kontaktu miewają różne podejście do tematu szczepień, co wskazuje, że nie ma „jedynie słusznego” postępowania w tej materii.

IN Przepisy celne

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Już za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności.

IN Kontakt do polskiej placówki dyplomatycznej

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021

Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914

newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl, www.newdelhi.polemb.net

IN Zdrowie

Woda w indyjskich kranach nie nadaje się do picia, ale na rynku jest duży wybór wód mineralnych (głownie niegazowanych), nie ma problemu z gaszeniem pragnienia.
Ze względu na odmienną florę bakteryjną, turystom zdarzają się dolegliwości żołądkowe, które najczęściej nie są powodem do niepokoju.
Owoce trzeba myć i wycierać, a najlepiej obrać ze skórki. Najbardziej ryzykowne są więc winogrona. Unikajmy także napojów z lodem niewiadomego pochodzenia. Wyobraźnię turystów porusza zwykle wielka bryła lodu owinięta jutowymi szmatami wieziona na rowerze. Zapewne trafi do któregoś punktu sprzedającego pyszne soki na ulicy. W dobrych hotelach i restauracjach lód pozyskuje się w bardziej higienicznych warunkach.

Do mycia zębów można używać wody mineralnej lub przegotowanej,  przynajmniej na początku pobytu.

W miejscach gdzie jest gorąco i wilgotno buszują komary (najwięcej wylęga się oczywiście w porze deszczowej). Niektóre przenoszą malarię, inne dengę, a inne „tylko” uprzykrzają życie brzęczeniem i ukąszeniami. Najlepszym zabezpieczeniem jest zakrywanie ciała i używanie odstraszaczy. Leki antymalaryczne nie chronią przed zachorowaniem na malarię, ale pozwalają ją lekko przejść. Na temat tego czy i kiedy warto je zażywać zdania sa podzielone.

W miejscach gdzie Słońce mocno operuje, należy stosować kremy z odpowiednim filtrem ochronnym oraz nosić nakrycia głowy. Ważne jest też nawadnianie organizmu. Trzeba dużo pić i nie tylko samą wodę.

IN Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi +3,5 godziny podczas obowiązywania w Polsce czasu letniego oraz +4,5 godziny  podczas zimowego.

IN Telefony w Indiach

Numer kierunkowy do Indii to +91.

Telefonia komórkowa zawładnęła Hindusami. Statystyki podają, że jest tu zarejestrowanych prawie miliard telefonów. Gdyby każdy abonent posiadał tylko jeden aparat, to miałoby go prawie 75% populacji.
Polskie komórki mają zasięg prawie w całych Indiach - (wszystkie sieci).

W dobie smartfonów i aplikacji do darmowych rozmów, duża część turystów może się komunikować z drugim końcem świata szybko i tanio, wystarczy znaleźć się w zasięgu sieci wi-fi. Coraz więcej hoteli udostępnia wi-fi za darmo, sieć spotyka się też często w restauracjach i kawiarniach, no i są kawiarenki internetowe. Ale UWAGA. W wielu publicznych miejscach żeby skorzystać z wi-fi trzeba sie okazać paszportem.

Od połowy lutego 2017 turyści przyjeżdżający do Indii z e-wizą mogą otrzymać na lotniskach międzynarodowych aktywną kartę SIM miejscowej sieci BSNL z doładowaniem 50 rupii na rozmowy i 50 MB Internetu.

Należy zgłosić się do stoiska ITDC – India Tourism Development Corporation.

Karta jest ważna miesiąc. Dotyczy tylko osób z e-wizą, bo ich dane osobowe są dostępne w systemie informatycznym, więc identyfikacja klienta  wymaga mniej zachodu.Trzeba okazać e-wizę i paszport.

Karty można swobodnie doładowywać w punktach obsługi na mieście.

Jak widać na zdjęciu, indyjskie karty SIM mogą mieć 3 wielkości, a nawet gdyby nie, to w każdym punkcie sprzedajacym karty mają wykrawarkę.

Osoby, które takiej karty nie mogą otrzymać, bo mają inną wizę lub przekraczają granicę w miejscu, gdzie karty nie sa rozdawane, mogą łatwo kupić prepaid kartę SIM różnych operatorów w którymś z tysięcy punktów oferujących takie usługi.

Formalności wymagają wypełnienia kwestionariusza, zrobienia kopii paszportu i wizy oraz oddania jednego zdjęcia. Oficjalnie potrzebne jest również potwierdzenie adresu w Indiach, czyli odpowiedni formularz z hotelu, ale wielu punktom sprzedaży wystarczy jedynie informacja gdzie zatrzymał się turysta.

Po kilku godzinach sieć się uaktywnia i zazwyczaj trzeba zweryfikować swoje dane dzwoniąc na  automatyczną linię obsługi, gdzie automat po angielsku zapyta o kilka danych – ostatnie cyfry numeru paszportu i rok urodzenia.

Sama karta kosztuje 50 rupii, doładowanie na rozmowy dowolne. Średnio za minutę połączenia płaci się w Indiach nie więcej niż 1 rupię. Między stanami działa roaming, a w roamingu może być nawet dwa razy drożej, czyli w przeliczeniu na złotówki około 6 groszy za minutę za połączenia na numery indyjskie smiley.

Pakiety internetowe bywają różne do wyboru w zależności od operatora. W sieci Airtel niecałe 300 rupii kosztuje pakiet 1 GB 3G/4G ważny 28 dni. Kolejne doładowanie przed upływem ważności pakietu przenosi niewykorzystane wcześniej bajty na kolejny okres.

Najpopularniejsze sieci komórkowe w Indiach: Airtel, Vodafone, Idea, Reliance, BSNL, Aircel, TataDoComo

Na totalnych zadupiach i w rejonach przygranicznych zdarza się, że żadna sieć nie działa, a jeśli już, to BSNL.

IN Elektryczność

Napięcie elektryczne w sieci: 220 V; 50 Hz.
Kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce. 
Większośc indyjskich gniazdek elektrycznych ma 3 dziurki ustawione w kształcie trójkąta w dwóch róznych rozmiarach.
Duże sa przeznaczone dla urządzeń o dużej mocy, do nich polskich wtyczek nie wetkniemy.
Mniejsze mają rozstaw dziurek odpowiedni dla naszych wtyczek z dwoma bolcami.

Gniazdka elektryczne w Indiach

IN Pieniądze

Walutą miejscową jest rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 paisa.

UWAGA: od 10 listopada 2016 roku w obiegu są NOWE banknoty 500 Rs oraz całkiem nowe (dotychczas nie było) banknoty 2000 rupii. Dotychczasowe 500 Rs i 1000 Rs (pokazane na obrazku obok), to już makulatura. Pozostałe nominały są wciąż w obiegu.

Wymiany pieniędzy można dokonywać w banku na lotnisku (bardzo niekorzystny kurs), w lepszych hotelach i w kantorach wymiany walut. Czarny rynek już w zasadzie nie istnieje, jednak wciąż banknoty o niskich nominałach (20 USD i mniej) miewają gorszy przelicznik. Do wymiany pieniędzy czasem potrzebny jest paszport, z którego spisywane są dane do pokwitowania.

Bankomaty są powszechnie dostępne.
Płacenie kartami kredytowymi jest rozpowszechnione w ekskluzywnych i nowoczesnych sklepach, nie mają one jednak żadnego zastosowania na bazarach i w małych sklepikach, gdzie z reguły turyści dokonują większości zakupów.
Akceptowane są praktycznie wszystkie ważniejsze karty płatnicze: VISA, MASTER CARD, VISA ELECTRON.

Warto mieć przez cały czas zapas gotówki, choćby dlatego, że częste przerwy w dostawach prądu i awarie bankomatów sprawiają, że wypłata pieniędzy w wybranym momencie może się okazać niemożliwa.

NOWE BANKNOTY


 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.