Sri Lanka - KANDY

Malowniczo położone wśród zielonych wzgórz wyżyny KANDY (**) było ostatnią stolicą ery wielkich królów. Dziś jest średniej wielkości miastem otoczonym plantacjami herbaty i darzonym ogromną estymą przez buddystów. Najważniejszym i najciekawszym obiektem w mieście jest sanktuarium Sri Dalida Maligawa – świątynia przechowująca relikwię zęba Buddy. Świątynia jest pięknie położona nad jeziorem, a właściwie na jeziorze, które odbija jej kontur i otaczającą tropikalną zieleń.

Każdego dnia wieczorem otwierane są drzwiczki do najświętszego sanktuarium i oczom wiernych ukazuje się szkatuła z bezcenną relikwią. Na ogromnym stole przed sanktuarium rośnie stos złożonych w ofierze kolorowych kwiatów, a kapłani odgrywają na bębnach religijne rytmy. 
Ponadto w Kandy mieści się ciekawe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe (w dawnym Pałacu Królowych), Łaźnie Królewskie, Muzeum Słonia Radży, stworzone specjalnie dla wysłużonego czcigodnego słonia, który do roku 1988 prowadził procesje buddyjskie esala perahera – coroczne uroczyste korowody z udziałem tancerzy i pięknie udekorowanych słoni. Święto Zęba, uświetnione barwną procesją jest wyjątkowe i odbywa się w Kandy w sierpniu.
Dzięki wyżynnemu położeniu, panujące tu temperatury są nieco niższe niż na wybrzeżu.
 

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.