Indie - THANJAVUR

THANJAVUR (dawniej Tanjore) było niegdyś stolicą średniowiecznej dynastii Cholów, a obecnie jest ważnym ośrodkiem południowoindyjskiej sztuki, kultury i religii.
Otoczone polami ryżowymi, tropikalną zielenią i licznymi zabytkami miasto w samym swoim centrum skrywa wielki skarb światowej architektury, wspaniałą świątynię Brahadishwara, jedną z pięciu objętych patronatem UNESCO Wielkich Żywych Świątyń okresu Chola z XI wieku

Uważa się, że jest to największa tego typu budowla sakralna w Indiach. Wszystko w tym gmachu zdaje się być zbudowane dla gigantów. Czternastokondygnacyjna wieża świątynna mierzy 60 metrów wysokości, a wieńcząca budowlę kopuła, wykuta z jednego bloku skalnego, waży jakieś 80 ton! Rampa, po której przesuwano granitowa kopułę na szczyt budowli liczyła 6 kilometrów długości.

Ogromny jest lingam Śiwy (4 metry wysokości) i święty byk Nandin, wykuty, podobnie jak kopuła z jednego wielkiego kamienia i ważący 25 ton. Granit do budowy sanktuarium transportowano z odległości około 60 kilometrów, co 1000 lat temu samo w sobie było nie lada sztuką. Niektóre elementy wykuwano w miejscu wydobycia kamienia i transportowano po mierzących całe kilometry specjalnych rampach. Takie są przynajmniej przypuszczenia badaczy i archeologów. Zaś patrzącemu na zabytek turyście wydaje się przerażająco niemożliwym fakt, że to cudo wykonano bez pomocy nowoczesnego sprzętu budowlanego albo mocy nadprzyrodzonych.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.