Indie - BATESHWAR

Bateshwar TemplesWieś Bateshwar liczy około 5000 mieszkańców i, według tradycji, tyleż lat historii. Jest to z pewnością jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miejsc na świecie. Bateshwar słynie z zabytkowego kompleksu świątyń i dorocznego targu – Bateshwar Fair –  łączącego w sobie elementy religijne ze świeckimi.
Świątynie w Bateshwar poświęcone są Śiwie, ale ich historia sięga czasów, gdy po ziemskim padole przechadzał się bóg Kriszna – heroicznych czasów Mahabharaty.

Do epoki smartfonów i tabletów dotrwało w całości jedynie około 40 budowli. Niegdyś stało ich tu ponoć 108 lub 110. Sanktuaria, fundowane przez wieki przez władców, wojowników, bogatych kupców i bogobojnych wieśniaków, wznoszą się ponad ghatami, nad brzegiem świętej rzeki Jamuny. Przez cały rok przyciągają pielgrzymów nie tylko z całej okolicy, ale i z całego kraju, gdyż – według wierzeń – Bateshwar odwiedziło osobiście przynajmniej dwóch wspomnianych już bogów. Miejsce związane jest również z jednym ze świętych dżainizmu,  22 Tirthankarą, Neminathem. Ciągną więc tu zarówno wyznawcy hinduizmu, jak i zwolennicy religii Mahawiry. Świątynie powstały w różnych czasach i nie reprezentują jednolitego stylu, co zwiedzanie ich czyni jeszcze ciekawszym. Każda budowla posiada własny charakter i własne sekrety. W świątyni Palateshwar odkryjemy, na przykład, podziemne wewnętrzne sanktuarium i intrygujące malowidła. W świątyni Bateshwarnath pujari, rezydujący kapłan, chętnie odprawi zamówioną pudżę. Zarówno ghaty, jak i świątynie są pełne życia i dużo się tam dzieje. Można być świadkiem widowiskowej ceremonii Arti, szczególnie uroczystej w czasie pełni księżyca. Rytuał można oglądać nie tylko z ghatów, ale i z płynącej wodami Jamuny łodzi. Ghaty i świątynie oglądane od strony rzeki stanowią niezwykły widok, którego charakter zależy od pory dnia – wschody i zachody słońca nadają  mu szczególny koloryt.

W Polityce prywatności dowiedz się więcej o sposobie i zakresie przetwarzania Twoich danych osobowych oraz o celu używania cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.