Wydarzenia

ŚWIĘTA RELIGIJNE I NARODOWE ORAZ WYDARZENIA KULTURALNE 2017
Daty niektórych wydarzeń mogą ulec zmianie, warto raz jeszcze sprawdzić przed planowaną podróżą.

- lipiec 2017

12.07.2017
Nowe banknoty w Indiach
Z końcem bieżącego roku Indie wprowadzają do obiegu kolejny nominał - 200 rupii.


1.07.2017
Nowe opcje wizy do Indii
Na stronach BLS, pośrednika w załatwianiu wizy do Indii pojawiło się wiele różnych typów wiz.
Najciekawsza dla turystów jest możliwość uzyskania wizy wielokrotnej rocznej, ale UWAGA: pojedynczy pobyt w Indiach nie może przekroczyć 3 miesiecy, więc jeśli planujesz być w Indiach ponad 3 miesiące, lepsza może sie okazać wiza półroczna.
 

- kwiecień 2017

30.04.2017
Podrożała wiza indyjska
Podrożała wiza wielokrotna do Indii uzyskiwana w ambasadzie.
Teraz cena netto to 508 PLN, ale za to można dostać wizę na cały rok.
E-wiza jest juz dwukrotna i ważna przez 2 miesiące.

3.04.2017
Rewolucja podatkowa w Indiach
Od 1 lipca 2017 w Indiach zapowiedziano wejście w życie nowego systemu podatkowego.
Każdy towar i usługa mają być objęte JEDNYM podatkiem, który zastąpi kilka różnych występujących w tej chwili.
Na przykład wielu restauratorów dolicza podatki narastająco, czyli każdy następny liczy od kwoty podstawowej plus podatek poprzedni, a nie każdy podatek od kwoty podstawowej. Jeśli zsumować wszystkie podatki, którymi objęte jest jedzenie w restauracjach, to czasem robi się z tego extra 25%.
Obecnie usługi turystyczne (wycieczki) sa opodatkowane stawką 9%. Od lipca stawka się zmieni, ale jeszcze nie zostało ogłoszone jak.
Rząd postanowił zastosować stawki w wysokości 5%, 12%, 18%, 28%. Jedna z nich będzie dotyczyła usług turystycznych.
Dodatkowo będzie obowiązywała akcyza na towary "grzeszne" - wyroby tytoniowe, alkohol czy coca-cola.

- styczeń 2017

Inicjacja Kalaczakry w Bodhgaya
W Bodhgaya, miejscu, gdzie Budda osiągnął Oświecenie i gdzie znajdują się liczne świątynie i klasztory wielu różnych odłamów buddyzmu od Theravady po Wadżrajanę, w styczniu 2017 roku odbędzie się niezwykła ceremonia. Jego Świątobliwość XIV Dalajlama przeprowadzi inicjację Kalaczakry, jednej z najwyższych i najbardziej tajemniczych praktyk buddyzmu tybetańskiego. O ile zdecydowana większość zaawansowanych praktyk tantrycznych zarezerwowana jest wyłącznie dla równie zaawansowanych buddystów i przekazywana adeptowi bezpośrednio przez nauczyciela, o tyle inicjacja Kalaczakry jest ceremonią otwartą dla każdego, także dla tych, którzy nie praktykują nauk Buddy.

jego Świątobliwość XIV Dalajlama

Czym jest Kalaczakra i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Sama nazwa praktyki i upoważniającej do niej inicjacji oznacza Koło Czasu, co wiąże się z głęboką i rozbudowaną filozofią, kosmologią i psychologią buddyjską. Czas w Buddyzmie nie jest pojmowany linearnie, stanowi pętlę, a właściwie pętlę pętli, gdyż obejmuje sobą trzy rodzaje różnych cykli – zewnętrznych, wewnętrznych i alternatywnych. Praktyka Kalaczakry zawiera w sobie esencję buddyjskiej myśli filozoficznej obejmującej medycynę, astronomię i astrologię, psychologię i wyjaśnienia, jak funkcjonuje czasoprzestrzeń. Właściwie Kalaczakra zawiera w sobie wszelkie przejawy bytu. Wykład na temat rozumienia czasu jak i wielopoziomowej budowy zarówno inicjacji jak i praktyki Kalaczakry byłby dla większości czytelników nudnym i nie do końca zrozumiałym scholastycznym wywodem, spróbuję więc króciutko o najważniejszych aspektach zagadnienia.

Czas jest kołem, po obwodzie którego przebiegają cykle bytu. Byt, w tym także nasze istnienie, jest wieczny, ale ulega cyklicznym zmianom. Wszystko podlega zmianie. Zmianą są narodziny, zmianą jest nadejście wiosny, zmianą jest śmierć. Oświecenie, w ujęciu buddyjskim, oznacza między innymi pokonanie czasu, wyrwanie się z magicznego kręgu wiecznych przemian, pokonanie śmierci i pokonanie karmy. Drogą do Oświecenia są liczne praktyki skonstruowane w sposób mocno oddziałujący na psychikę, wkomponowane niejako w sposób działania ludzkiego umysłu. Jedną z takich praktyk jest właśnie należąca do Tantr Jogi Najwyższej Kalaczakra. Unikalność tej praktyki polega również na tym, że udzielają jej zwykle jedynie najwyżsi lamowie z poszczególnych szkół buddyjskich. W Polsce ceremonia Kalaczakry miała miejsce dwukrotnie, w 1983 i w 2005 roku a prowadzili ją wybitni nauczyciele Tsetchu Rimpocze i Tenga Rimpocze. XIV Dalajlama prowadził ceremonię Kalaczakry już ponad 30 razy. Planowana na styczeń 2017 roku ceremonia odbędzie się na prośbę Kashagu, tybetańskiego Rządu na Uchodźctwie.

Od 3 do 5 stycznia

Dalajlama wraz z mnichami i lamami z klasztoru Namgyal w Dharamsali, uważanego za główny klasztor Dalajlamy, przeprowadzi rytuały przygotowawcze konsekrujące. Wśród rytuałów będą oczywiście charakterystyczne śpiewy tybetańskie oraz niezwykle spektakularne usypywanie mandali z piasku.

Od 6 do 8 stycznia

Jego Świątobliwość udzieli nauk wstępnych dotyczących dwóch fundamentalnych dzieł filozofii buddyjskiej – „Przewodnika po ścieżce Bodhisattwy” Śantidewy i „Pośrednich etapów medytacji” Kamalaśili. Dzieła wybitnych nauczycieli przeszłości przybliżają zarówno teorię jak i praktykę buddyzmu czyniąc to niejako od podstaw. Wyjaśnienia Dalajlamy pomogą zrozumieć zasady religii, która zdobywa coraz więcej zwolenników i wyznawców na Zachodzie.

9 stycznia

Mnisi z klasztoru Namgyal wykonają specjalny rytualny Taniec Kalaczakry.

10-13 stycznia

Dni, w których odbędzie się właściwa inicjacja do praktyki. Warunkiem przyjęcia inicjacji w charakterze wprowadzenia do praktyki Kalaczakry jest przyjęcie Schronienia oraz złożenie ślubowania Bodhisattwy i ślubowań tantrycznych. Jednak inicjację Kalaczakry można również potraktować wyłącznie jako formę błogosławieństwa i wtedy można w niej uczestniczyć bez Schronienia i ślubowań. Działa tak samo mocno i skutecznie, ale nie upoważnia do wykonywania praktyki, co i tak nie byłoby możliwe bez szczegółowych instrukcji mistrza.

Podczas inicjacji będą dziać się rzeczy niezwykłe i to, jak dalece uda się komuś wkroczyć w cały proces inicjacyjny zależy jedynie od indywidualnego zaangażowania. Uczestnicy zostaną wprowadzeni do Mandali Kalaczakry, wielopoziomowej tajemnej struktury „zamieszkałej” przez 722 postaci. W centrum Mandali znajduje się bóstwo uosabiające (między innymi) Czas. Kalaczakra stoi w tantrycznej pozie zjednoczenia z partnerką. Prowadzący inicjację, w tym wypadku sam Dalajlama, ma się przejawić jednocześnie we wszystkich formach zamieszkujących mandalę. Chociaż uczestnicy będą informowani o poszczególnych krokach inicjacji, nie należy oczekiwać, że uda nam się wszystko ogarnąć. Jest to, jak wspomniałam, Tantra Jogi Najwyższej, a co za tym idzie, jej pełne zrozumienie wymaga wieloletniej praktyki. Jednak samo uczestnictwo jest wielkim błogosławieństwem, impulsem do procesów oczyszczających, przyspieszeniem nadanym zmianom w naszym życiu.

14 stycznia

Dalajlama przeprowadzi ceremonię o nazwie Tsewang, która odbywa się zwykle po inicjacji Kalaczakry. Tsewang jest przekazem mocy i błogosławieństwem w intencji długiego życia. Ma zapewnić odmłodzenie, odświeżenie, stabilizację umysłu, oczyszczenie karmiczne. Tsewang ma uspokoić umysł po potężnej inicjacji i pchnąć go na właściwy tor. Ceremonia składa się z recytacji, wizualizacji, mantr, śpiewów i „muzyki sakralnej”, czyli potężnego bębnienia i innych dzikich tantrycznych dźwięków. Wszystko to ma uwolnić nas od szkodliwych wpływów.

Tego samego dnia zostaną przeprowadzone rytuały w intencji długiego życia Jego Świątobliwości Dalajlamy.

Inicjacja Kalaczakry i wszystkie towarzyszące jej ceremonie i rytuały to naprawdę potężne przeżycie nawet dla tych, którym nie tylko z buddyzmem, ale z żadną religią nie po drodze. Oprócz indywidualnego znaczenia i oddziaływania Kalaczakra ma również znaczenie globalne. Często przeprowadza się ją w czasach niepewnych i burzliwych, gdyż podobnie jak usypywana z piasku mandala, tylko o wiele mocniej, działa w intencji pokoju. Pewnie dlatego, że nasz świat dawno już nie trzeszczał w posadach tak bardzo jak obecnie, poproszono Dalajlamę o przeprowadzenie tej ceremonii. Fakt, że odbędzie się to w miejscu szczególnym, jednym z najświętszych miejsc ludzkości, sprawia, że najbliższa ceremonia Kalaczakry będzie wydarzeniem naprawdę wyjątkowym.

 

Ta strona używa cookies. W Polityce prywatności dowiedz się więcej o celu ich używania.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.